Mogiła Kościół

mÓJ mAŁy śWiat

" />Ks. Józef Gach, proboszcz kościoła w Dobrzykowie od 7 kwietnia 1974 roku do 24 marca 1979 roku, zapisał w księdze parafialnej:

"Sprawa wolności uciemiężonego narodu polskiego, nie była obca dla parafii i parafian Dobrzykowskich. Parafia złożyła daninę na powstanie listopadowe w postaci złotych i srebrnych przedmiotów, stanowiących własność kościoła. Wspomniałem już poprzednio, że ks. Józef Mętlewicz w swoim sprawozdaniu z dn. 23 kwietnia 1840 r. tak relacjonuje: <<Sprzęty kościelne znajdują się te same, prócz niektórych wotów: sreber zabranych przez rząd rewolucyjny, ale na to jest rewers z dnia 1 lipca 1831 roku.>>"

Dalej ks. Gach opisuje powstanie styczniowe, ale ze względu na mnogość błędów (w nazwach miejscowości, dat, nazwisk i imion, pełnionych funkcji etc.), nie będę go przytaczał, a zainteresowanych odsyłam do artykułu na Stronie Głównej Tradytora -> http://tradytor.pl/node/141.

"I wojna światowa pochłonęła sporo ofiar. Dramatyczne sceny rozegrały się na polach parafii Dobrzykowskiej we wrześniu, na początku II wojny światowej. W walkach z niemcami poległo pare set żołnierzy polskich. Napis na pomniku postawionym na grobach żołnierskich po 1945 r. b. zniżył liczbę poległych. Zwłoki ich zebrano z pól i pochowano we wspólnej mogile na naszym cmentarzu. Na relikwiach tych bohaterów co roku 1 listopada odprawia się Msza św. a wierni na czele z kapłanami modlą się za ich dusze, a może do nich należałoby się modlić."

" />Kaplica pw. Pocieszenia N.M.P. powstała w XVIII wieku na miejscu pustelni, jednak dokładna data nie jest znana. Rozbudowana przez księdza Paprockiego w 1884 roku, który pochowany został w krypcie pod kościołem. Kaplica znajduje się u podnóża wzgórza św. Krzyża, na którym znajdują się ruiny zamku rycerskiego należącego do szlaku Orlich Gniazd. Wokół kaplicy jest stary cmentarz parafii Bydlin, na których znajduje się m.in. mogiła St. Paderewskiego i E. Medyńskiego poległych podczas I wojny światowej (temat mogiły znajduje się na forum viewtopic.php?f=31&t=1353).

" />
">Do twojego Eva opisu idzie tez dodac ze podobno oltarz z Maria Gruby co bol potem na Preussen Gruby-kop. Miechowice znajduje sie ponos dzis w kaplicce. Tego dokladnie nie idzie stwierdzic . Abo?

BlĂźcher

Oltarz z kapliczki kop. Miechowice (Szyb Glowny) znajduje sie obecnie
w kapliczce na Griztbergu. Figurka Sw. Barbary z kapliczki Szybu
Polnocnego znajduje sie na zbiorowej mogile gornikow na cmentarzu
przy kosciele sw. Krzyza. Figurka Sw. Barbary z kapliczki na Gritzbergu
obecnie znajduje sie w salce katechetycznej przy kosciele Sw. Krzyza.
Wiadomsc sprawdzona przez mojego kuzyna ,ktory na moja prosbe
zwrocil sie do proboszcza tej parafii.

" />8-Piasek ("szlak kosmiczny"),
9-Julianka - dworzec PKP i wieża ciśnień,
10-Julianka - zbiornik Zalesice,
11-Apolonka - mogiła z II wojny światowej,
13-kościół w Staromieściu koło Lelowa,
14-widok na Staromieście (zdjęcie z okolic skrzyżowania drogi Pradła-Lelów i drogi na Sokolniki),
15-Skały Kroczyckie (zdjęcie między Sokolnikami i Dzibicami). Bardzo podobne zdjęcie umieściłeś Michale rok temu (tylko z okolic Irządz).

" />Roman Strojny poległ 7.IX. 1939 r. na polach wsi Gabułtów. Jest pochowany w mogile zbiorowej na cmentarzu katolickim w parfii Kazimierza Mała. 6.IX. br w kościele w Kazimierzy Małej zostanie odprawiona msza św. o spokój Jego duszy oraz wszystkich żołnierzy Września spoczywających na tym cmentarzu.


6.IX. godz. 7.30

" />Mieszkam w pobliżu Łagiewnik przy terenie poligonu Biedrusko, rzeczywiście znajduje się tam pomnik poległych w drugiej wojnie światowej, po mieszkańcach pozostały mogiły, bardzo niewiele, troche grobów dziecięcych. Brakuje tabliczek. Jesli jakies zachowały się to jest ich bardzo niewiele. Kościół w Chojnicy zachował się w złym stanie, brakuje dachu. Jest zamkniety i zabezpieczony przed wejsciem na teren. Troche na temat parafii w Cholnicy jest napisane na stronie parafii w Suchym Lesie:
http://www.parafiasuchylas.pl/pl/histor ... _roku.html

Pozdrawiam

Marek

Byłem kiedyś uczniem Szkoły Podstawowej imienia Władysława Broniewskiego nr 18 w Dąbrowie Górniczej - Gołonogu. Niemal obok budynku szkolnego stał w owym czasie wymieniony powyżej pomnik. Nauczycielka opowiedziała nam kiedyś, że powstał on w miejscu pochówku żołnierzy rosyjskich. Jako młodziutka dziewczyna była ona jakoby świadkiem grzebania w tym właśnie miejscu zabitych żołnierzy. Według jej relacji ciała układano bezpośrednio w dole przekładając kolejne warstwy czymś w rodzaju papierowych worków. Twierdziła, że żołnierze ci polegli w ogniu jakoby zainstalowanego na wieży pobliskiego kościoła stanowiska niemieckiego karabinu maszynowego. Po wojnie ciała zostały ekshumowane ze zbiorowej mogiły, a w jej miejscu postawiono pomnik. Oczywiście nigdy nie udało mi się zweryfikować opowieści mojej nauczycielki więc może zapytam tutaj Was - czy znany jest wam taki (lub podobny) epizod związany z wyzwoleniem Gołonoga przez wojska radzieckie?

PS:
Widzę, że oprócz tematów związanych bezpośrednio z Waszą dzielnicą Klimontowem, poruszacie tutaj dość szeroko tematy związane z regionem stąd i mój nieco odbiegający od głównego tematu forum post.


........ nie wyobrażam sobie zbierania na tacę na ślubie!
to jest "zwyczaj" coraz czesciej panujacy w krakowskich kosciołach (moze tak bylo zawsze )

my na Skałce placilismy koscielnemu a on i tak wyszedl z taca, no coz ... Kosciół
byłam ostatnio w Mogile i tez zbierali

hmmmm
chyba przyszła pora na mnie żeby podzielić się wrażeniami z filmu
tylko nie wiem od czego zacząć
film w całej okazałości sprostał moim wymaganiom - jest dokładnie taki jak go sobie wyobrażałam !!! i jaki chciałam by był = naturalny;; zawiera wszystkie elementy które są najważniejsze i przywołują żywe jeszcze wspomnienia oraz doskonale oddaje/odzwierciedla wszystkie emocje zarówno nasze jak i naszych gości (oglądając wzruszamy i śmiejemy się na przemian)
oglądając przysięgę znowu łezka kręci się w oku
Kościół wyszedł rewelacyjnie - jest jasno ( czego najbardziej się obawiałam) i doskonałe nagłośnienie,choć akustyka w Mogile wiele pozostawia do życzenia + to wrażenie ujęć z kilku kamer
ehhhh
i miłe zaskoczenie jakim są wywiady z gośćmi
co tu dużo gadać - film w moim odczuciu jest świetny - niezła pamiątka na lata
więc raz jeszcze z czystym sumieniem polecam p.Irka - bo to jego zasługa,nie ujmując "aktorom" którzy też świetnie się spisali
w tym miejscu muszę jeszcze przyznać że moi fotograficy : p.Konrad i p.Igielski też wykonali kawał dobrej roboty(choć nie jestem łatwym obiektem jak się dowiedziałam-bo gaduła ze mnie okropna )
extra skład sobie zaplanowałam i niczego nie żałuję !!! jakbym miała jeszcze raz wybierać- to chyba nikt inny !!!
i właśnie w tym miejscu DZIĘKUJĘ Irkowi ,Konradowi i Pawłowi

ps mąż pod wrażeniem; skąd ja wytrzasnęłam tych facetów? był oporny w tej kwestii a na zdjęciach i filmie wyluzowany bardziej ode mnie


W kościele w Mogile są "pomocnicy" - jak Twoi goście rzucą to gwarantuję Ci, ze nie zdąrzysz sie za dobrze schylic a juz bedzie połowa wyzbierana. Sa to biedne dzieci, które obstawiają w soboty kościoły. Pierwszy raz cos takiego widziałem, w ogóle nie reagowały na prośby i groźby... cóż.. taki dodatkowy urok...

u mnie przy kosciele jest to samo....na kasecie siostry widac jak rude dziec sie rzucaja na grosiki.i dlatego pomyslalam zeby ich zaskoczyc i nie rzucac pieniazkami...tylko czym innym.ale by mieli miny

Powered by wordpress | Theme: simpletex | © mÓJ mAŁy śWiat