Rok w ogrodzie Kalendarz biodynamiczny

mÓJ mAŁy śWiat

Jest na rynku prasowym parę tytułów o tematyce ogrodniczej. Skompletowałam sobie 2 roczniki "Działkowca", "Mojego Pięknego Ogrodu", "Kwietnika", "Ogrodów", "Twojego Ogrodnika". Teraz kupuję już tylko od czasu do czasu, jeśli wpadnie mi w oko jakaś ciekawostka.
Oglądam też systematycznie w telewizji "Rok na działce" i "Maja w ogrodzie". Są tam aktualne porady i kalendarz biodynamiczny.


nie wierzę w fazy księżyca i np. przy wysiewach nigdy na nie nie zwracam uwagi

Kalendarz biodynamiczny podaje wpływ położenia Księżyca na rozwój roślin uprawnych. Wpływ ten znany był od wielu wieków.
Krążący wokół Ziemi Księżyc w wyniku przyciągania wywołuje zjawisko przypływów i odpływów morza. Rośliny w 70 do 90 procentach składają się z wody. Woda zawarta w roślinach podlega tym samym wpływom co wody mórz czy oceanów.
Podnoszący się Księżyc wznosi soki rośliny do góry. Zebrane w tym czasie soczyste owoce doskonale się przechowują. Kwiaty ścięte, umieszczone w wazonie dłużej niż zwykle cieszą nasze oczy.
Opadający Księżyc nie podnosi tak energicznie soków jak w trakcie wznoszenia. Dlatego soki pobrane przez roślinę pozostając w części podziemnej sprzyjają rozbudowie systemu korzeniowego. Na przykład marchew wykopana w okresie opadania Księżyca będzie bardziej soczysta.
Podobnie jak Słońce Księżyc wędruje nad horyzontem z tą tylko różnicą, że dla Słońca cykl wędrówki wynosi rok, a Księżyc przemieszcza się w cyklu miesięcznym. Najwyższą pozycję osiąga, gdy jest na tle gwiazdozbioru Bliźniąt, a najniższą na tle Strzelca. Gwiazdozbiory (znaki Zodiaku), w których przebywa Księżyc również mają niebagatelny wpływ na życie roślin. Każdy z gwiazdozbiorów ma przypisany element (żywioł), który powoduje lepszy rozwój jednego z czterech różnych organów rośliny: kwiatu, owocu, korzenia lub liścia

Wpis jak widac dotyczy wpływu faz księżyca na nasze ogrodowe produkty - prosto, wręcz łopatologicznie jest to wytłumaczone i w taki wpływ księzyca wierzę. Zamierzam wprowadzić te zasady w moim ogrodzie

Powered by wordpress | Theme: simpletex | © mÓJ mAŁy śWiat